Річний звіт про діяльність закладу за 2022-2023 н.р.

РОЗДІЛ І.АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ КЗ «ДНЗ № 51 ВМР» ЗА 2022-2023 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

  • Інформаційна картка, тип закладу

 

Комунальний заклад “Дошкільний навчальний заклад № 51 Вінницької міської ради” (далі – ЗДО) знаходиться за адресою:

вулиця Академіка Янгеля, 32, м. Вінниця,21007,тел.: 0432 61-20-13;

e-mail vindnz51@ukr.net ;

веб-сайт: https://dnz51.edu.vn.ua/ .

Завідувач:  Цабак Людмила Петрівна

Вихователь-методист:  Заприлюк Ольга Вікторівна

Заклад дошкільної освіти здійснює освітню діяльність відповідно до Законів України «Про дошкільну освіту», «Про освіту», Статуту ЗДО, дата реєстру 25.03.2016р., Колективного договору між керівником та профспілковою організацією ДНЗ  на 2022-2027 роки (зі змінами), від 10.11.2022р., Правил внутрішнього розпорядку та  посадових інструкцій.

Відповідно до Конституції України, законів України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», «Про освіту» мова освітнього процесу є державна мова.

Заклад розрахований на 146 місць з 12-годинним режимом роботи (з 7-00 до 19-00), працював за  комплексною освітньою програмою для дітей від двох до семи років «Дитина» і Базовим компонентом дошкільної освіти України.

ЗДО   в минулому 2022/2023  навчальному  році  (на початку  н.р.) відвідувало 240 дітей,  але у зв’язку з воєнною агресією, деякі діти разом з батьками виїхали за кордон. На закінчення навчального року ЗДО відвідувало 226 дітей, із них 12 – ВПО. На вересень 2022 року функціонувало 8 вікових  груп:

2 – групи раннього віку                      № 1 та № 2;

2- групи молодшого  віку        № 3 та № 4;

2- Середні групи № 6 і № 8;

2 – Старші групи № 5 і № 7.

За штатним розписом у закладі дошкільної освіти працюють 40 працівників.                    У складі: педагогічного колективу – 21педагог, медичного персоналу – 2 працівника, технічного персоналу – 17 працівників.

Кількість працівників ЗДО відповідає штатному розпису станом на 01.01.2023 рік.

 

 

ЗДО повністю укомплектований педагогічними кадрами: 1 завідувач,                         1 вихователь-методист, 16 вихователів, 2 музичних керівника,   1 асистент вихователя. Усього 21 педагог.

 

Аналіз якісного складу педагогічних працівників  ЗДО показує, що поряд з досвідченими педагогами працюють молоді педагоги. В закладі працює «Школа молодого вихователя», де займаються молоді перспективні педагоги, а це в свою чергу, дає позитивні результати.

Всі педагоги закладу  мають високий рівень працездатності, що є головною умовою реалізації державної політики в галузі дошкільної освіти й упровадження інноваційних ідей розвитку закладу освіти.

 

 

В  закладі постійно проводиться аналіз кваліфікаційного рівня педагогів:

 

З динаміки зростання кваліфікаційного рівня можна зробити висновок – зростає професійність та майстерність педагогів.

  • АНАЛІЗ УМОВ

Аналіз оцінювання умов діяльності  закладу показав, що пріоритетним завданням продовжує бути підвищення рівня кваліфікації педагогічних працівників за рахунок підвищення кваліфікації за підсумками атестації педагогів, роботи з молодими спеціалістами та підвищення результативності самоосвіти.

У 2022/2023 навчальному році педагогічний колектив працював  над  реалізацією пріоритетних завдань ЗДО:

1.Консолідувати зусилля педагогів та батьків для зміцнення національної ідентичності дітей як основи, яка виховує справжній патріотизм; сприяє формуванню у дітей  позитивного образу своєї країни, утверджує активні позиції громадянина своєї країни, виховує ціннісне ставлення до своєї родини як частини свого народу, його історії, традицій, культури.

2.Продовжити вивчення основних концептуальних положень STREAM-освіти як нового інтеграційного підходу до формування екологічної свідомості, навичок практичного життя, готовності до взаємодії з навколишнім світом; виховання культури інженерного мислення.

3.Спрямувати роботу по створенню і підтримці сучасного освітнього      простору, осередків діяльності для гармонійного розвитку особистості дошкільника, як гаранту готовності до Нової української школи та реалізації індивідуальних творчих потреб кожної дитини.

4.Вдосконалити  діяльность педагогічного колективу з питань формування у здобувачів дошкільної освіти навичок “4К”: комунікація, командна робота, креативність, критичне мислення.

Основними компонентами надання дітям якісних освітніх послуг  стали:

  • дотримання державного освітнього стандарту – БКДО;
  • використання різноманітних засобів освітнього впливу на дитячу особистість;
  • забезпечення інтеграції змісту освітнього процесу і зацікавленості дітей пізнанням навколишньої дійсності.

Аналіз роботи закладу протягом 2022/2023 навчального року здійснювався за  блоками.

 

І блок: Методична робота

Методична робота закладу базується на досягненнях науки, перспективного педагогічного досвіду найкращих педагогів й спрямована на підвищення компетентності та професійної майстерності кожного педагога, якість освіти вихованців та була спрямована на підвищення професійного рівня педагогів. Дирекція ЗДО  працювала у постійному пошуку нового змісту, форм та методів методичної роботи, нового стилю, нових форм спілкування з людьми  на засадах особистісно орієнтованого, діяльнісного, інтегрованого підходів і налагодження тісної  партнерської взаємодії між дітьми та педагогами. Педагогічний колектив закладу на чолі з вихователем-методистом Заприлюк Ольгою Вікторівною постійно працювали над  створенням єдиного методичного простору з інноваційною діяльністю вихователів. Методична робота під керівництвом вихователя-методиста, а саме – консультації, семінари, семінари-практикуми, колективні перегляди, навчальні тренінги, ділові ігри сприяли розвитку творчості, ініціативи та були спрямовані на підвищення якості освітнього процесу. Результатом є те, що вихователі нашого закладу використовують в роботі з дітьми  інноваційні технології, інтерактивні методи, що сприяє кращому запам’ятовуванню змісту нового матеріалу, розвитку уяви, фантазії, образного мислення дошкільнят, формуванню гнучких навичок ХХІ століття в форматі «4К»(креативне мислення, критичне мислення, комунікація, командна робота).

Для підвищення фахового рівня та педагогічної майстерності кадрів у методичному кабінеті створено банк даних передового педагогічного досвіду. Протягом року методична робота та робота методичного кабінету проводилась таким чином, щоб підвищити кваліфікаційну професійну компетенцію, збагатити інтереси, задовольнити духовні і професійні потреби педагогів.

У практичній роботі нашого педагогічного колективу є свої відкриття, знахідки, які впливають на ефективність процесу виховання та навчання дошкільнят. Упродовж 2022/2023 навчального року продовжувалась цілеспрямована робота по моделюванню, виявленню, пропагуванню і впровадженню перспективного педагогічного досвіду.

Педагогічний колектив закладу, як і раніше,  має власні  напрацювання, творчі знахідки, що позитивно впливають на імідж ЗДО та ефективність освітнього процесу.

Узагальнено досвід роботи закладу під авторством завідувача Людмили Цабак та вихователя-методиста Ольги Заприлюк з формування гнучких навичок у здобувачів дошкільної освіти та представлено на чотирнадцятій міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти-2023.Представлений досвід роботи отримав срібну медаль в номінації «Формула «4К» в дії: технології формування гнучких навичок ХХІ століття».

Протягом року педагогічний колектив ЗДО, брав участь у різних методичних заходах он-лайн  України, області, міста; вихованці ЗДО  брали участь у різних заходах, таких як благодійні акції, челенжі, змагання, виставки, онлайн-конкурси. Так, за участь в благодійних акціях наш заклад отримав грамоти та подяки : «Щаслива лапа», «Смілива гривня», «Янголятко для ЗСУ», «Тепло сердець «Колоскової родини», «Діти дітям Балаклії» , «Марафон добрих справ»; Подяками Департаменту освіти Вінницької міської ради наші вихованці нагороджені за підсумками проведення спортивних перегонів «Перші кроки» серед вихованців закладів дошкільної освіти Вінницької міської територіальної громади.

Упродовж року вихователі будували свою роботу з урахуванням поставлених на рік завдань, сучасних вимог в навчанні та вихованні дошкільнят.

 

 

Вид діяльності

Планова кількість

педагогів

Фактична

кількість

педагогів

% від загальної  кількості
1. Курси підвищення кваліфікації 5 5 100
2. Атестація 10 10 55
3. Самоосвіта 21 20 95
4. Участь у роботі творчої групи 5 5 24
5. Участь у підготовці та проведенні методичних заходів 21 20 95

 

Проведена чергова та (за поданням педагогічної ради) позачергова атестація педагогічних працівників.

Результативність атестації педагогічних працівників закладу

у 2022/2023 навчальному  році

 

№ з/п Категорія педагогів Рівень атестаційної комісії
І рівня ІІ рівня
1. Цабак Людмила Петрівна, завідувач Відповідність раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії» та раніше присвоєному званню «вихователь-методист»
2. Карпенко Людмила Миколаївна вихователь Присвоєння  кваліфікаційної категорії «спеціаліст І категорії»
3.       Корсонюк Людмила Петрівна

вихователь

Присвоєння  кваліфікаційної категорії «спеціаліст ІІ категорії»
4. Мельник Леся Іванівна

вихователь

Присвоєння  кваліфікаційної категорії «спеціаліст ІІ категорії»
5. Македонська Марина Анатоліївна вихователь Присвоєння  кваліфікаційної категорії «спеціаліст ІІ категорії»  

6 Кравець Оксана Іванівна

вихователь

Присвоєння  кваліфікаційної категорії «спеціаліст ІІ категорії»
7 Дорош Світлана Вікторівна

вихователь

Присвоєння  кваліфікаційної категорії «спеціаліст ІІ категорії»
8 Рехлецька Валентина Петрівна

вихователь

Присвоєння  кваліфікаційної категорії «спеціаліст ІІ категорії»  

9 Берченко Галина Казимирівна

вихователь

Підтвердження 11 тарифного розряду  

10 Грицик Лариса Вікторівна

вихователь

Відповідність 11 тарифному розряду  

З метою підвищення теоретичного рівня та фахової підготовки педагогічного колективу, були придбані новинки методичної літератури, наочні матеріали, посібники, розвивальні та дидактичні ігри, які шляхом самоосвіти опрацьовувались протягом навчального року педагогами закладу. Також проведена підписка на періодичні видання: «Дошкільне виховання», «Медична сестра дошкільного закладу», «Вихователь-методист дошкільного закладу», «Практика управління  дошкільним закладом»,  «Музичний керівник», «Методична скарбничка вихователя».

З метою підвищення педагогічної майстерності педагогів, спрямовуючи освітній процес на  виконання головних завдань, дирекцією були сплановані та проведені протягом навчального року різні форми методичної роботи, а саме: засідання педагогічної ради (настановча) «Організація освітньої роботи КЗ «ДНЗ № 51 ВМР» в 2022-2023 н.р.»(форма проведення: «педагогічна вітальня», серпень 2022); «Освіта для сталого розвитку в дії» (форма проведення:  «педагогічний аукціон», листопад 2022); «Патріотичне виховання дошкільнят як індикатор формування соціально-громадської компетентності дошкільника» (форма проведення:  засідання з елементами тренінгу (лютий 2023); підсумкова «Підсумки роботи КЗ «ДНЗ № 51 ВМР» за 2022-2023 н.р. та організація літнього періоду» (форма проведення : «педагогічні посиденьки», травень 2023).

Робота педагогічних рад була проведена на науковій основі. Педагоги обмінювалися досвідом своєї роботи, активно включалися до обговорення «за круглим столом», інформували, аналізували, звітували про власні здобутки, ділились власним досвідом роботи, демонстрували мультимедійні презентації з власного досвіду роботи.

В рамках проведення педагогічних рад було проведено колективні перегляди для педагогів:так в рамках підготовки до педради «Освіта сталого розвитку в дії» малята молодшої групи № 4 під час “Зимової подорожі” (вихователь  Марина Македонська)  навчались піклуватись про безпритульних тварин, вправлялись у вмінні порівнювати предмети за кольором, формою, величиною, розвивали навички діалогічного мовлення;

знайомство з історією виникнення парасольки, її різновидами, технологією виготовлення та способами використання дошкільнята групи старшого дошкільного віку № 5 знайомились разом з вихователем Лесею Мельник;

досвідом організації освітнього процесу з формування екосвідомості дошкільнят поділилась Галина Берченко. Під час заняття “Сортуємо сміття” дошкільнята групи № 6 (5-й р.ж.) знайомились з проблемами збереження чистоти навколишнього середовища.

В рамках підготовки до педради “Патріотичне виховання дошкільнят як індикатор формування соціально-громадської компетентності дошкільника” Людмила Корсонюк провела відкритий показ заняття “Ми маленькі патріоти” з дошкільнятами старшого дошкільного віку групи № 5; організацію освітньої діяльності з дітьми молодшого віку продемонструвала Світлана Дорош під час колективного перегляду на тему «Маленькі українці величної України»;

Також педагоги закладу мали можливість переглянути організовану  освітню діяльність з формування у дітей середнього дошкільного віку соціально-громадянських компетенцій на тему “Моя сім`я. Геральдика.” під керівництвом педагога Людмили Карпенко, на якому дошкільнята вчилися створювати герб своєї родини.

Розвивати м’які навички необхідно якомога раніше. Бажано вже в дитсадку. Але одна з проблем сучасної  освіти – це відсутність прикладного характеру.Зазвичай людина набуває нових вмінь по схемі «знання – уміння – навички». Сучасна освіта ж дає лише знання.І отримуємо прірву між отриманою інформацією та практичною реальністю. Тож колектив нашого закладу почав впроваджувати  навчання новим навичкам –  soft skill для розвитку дошкільнят. Так під час колективного перегляду заняття з дітьми 5-го року життя “Подорож казкою” з формування критичного мислення у дошкільнят з педагогом Оксаною Кравець, мали можливість перейняти досвід з освоєння дітьми вміння розрізняти факти і судження.

З січня 2023 року йде вивчення оновленого професійного стандарту «Вихователь ЗДО» від 19.10.2021 року  та нове «Положення про атестацію педагогічних працівників» від 09.09.2022 року. Тож важливими формами підвищення рівня педагогічної майстерності педагогів ЗДО є участь у проведенні:

-семінару-практикуму «Маленькі люди великого світу ЕКО»(вересень-жовтень2022);

-семінару-батлу «Еко – модний тренд життя»(жовтень2022);

-теоретичного семінару «Громадянськість дошкільника: що варто знати педагогу?»(грудень  2022);

-семінару-практикуму «Рідна мова – джерело громадянських почуттів» (січень 2023);

– майстер-класу «Ігрова діяльність дошкільників: сучасний формат» (січень  2023);

– проведення хвилинок презентацій,  інформаційні педагогічні години з актуальних питань сучасного українського дошкілля, фестивалі відкритих педагогічних ідей – сприяло розвитку творчої думки кожного педагога.

Проведення  цих заходів допомогло колективу на належному рівні вирішити головні завдання  плану роботи ЗДО «Колосок» на 2022/2023 навчальний рік.

Але під час підготовки та проведення даних заходів виникали певні труднощі:

  • не всі педагоги брали активну участь в обговореннях, проявили безініціативність та формально ставились  до виконання поставлених  перед ними завдань через  недостатній рівень підготовки у вузах,  малий досвід роботи та  небажання;
  • низький рівень самоосвітньої роботи деяких вихователів, відсутність її результативності через небажання   підвищити свій рівень кваліфікації, особливо в освоєнні ІКТ, незважаючи на організовані вихователем-методистом майтер-класи по створенню презентацій та інтерактивних ігор на платформах genial.ly, ai, create, canva, prezo.

Згідно  плану роботи ЗДО  на 2022/2023 навчальний рік у закладі було проведено конкурс на кращу підготовку груп до нового навчального року (серпень 2022р.),  де  педагоги всіх вікових груп сумлінно та творчо підійшли до створення освітнього та безпечного середовища, в підсумку –  визначені переможці старша група  № 7 (вихователі Кучевська Ю.С., Рехлецька В.П.) та середня група № 6 (вихователі Берченко Г.К., Кравець О.І.).

Упродовж 2022/2023 навчального року проводилися професійні огляди-конкурси, до кожного – було розроблено Положення про Конкурс, поміж яких:

– «На кращий проект осередку громадянсько-патріотичного змісту» (грудень 2022), переможцями якого стали вихователі старшої групи № 5  – Мельник Л.І., Корсонюк Л.П. та  групи № 4 –  Мельник Г.А., Шихова В.А.

– «На кращу дидактичну гру з залишкових матеріалів» (січень 2023) в рамках проєкту «ЕКО – модний тренд життя», переможцями стали Лариса Грицик («Футбол на полотні» та Людмила Корсонюк ( «Годинник»).

– Город на підвіконні в закладі дошкільної освіти сприяє розвитку допитливості і спостережливості в дітей, він допомагає краще пізнати життя рослин. Дана форма роботи дає можливість розширити уявлення дітей про рослини , як живі організми, про умови, необхідні для їх росту і розвитку, розвивати естетичні почуття, уміння радіти красі вирощуваних рослин та результатом своєї праці. Ось і в нашому закладі пройшов конкурс “Город на підвіконні”, в якому і педагоги і діти проявили свій креатив. Переможцями конкурсу стали група № 8 ( «Чеполіно на городі», вихователі Людсмила Карпенко, Лариса Грицик) та група № 6 ( «весняна нрядочка», вихователі Оксана Кравець, Галина Берченко)

В цілому рівень та результативність методичної роботи в ЗДО «Колосок» за 2022/2023 навчальний рік можна відзначити як достатній.

Проведена системна та послідовна управлінська, методична  та організаційно-педагогічна робота сприяла успішному виконанню поставлених завдань на навчальний рік, навіть попри те, що заклад не працював очно першу половину вересня, зате з дітками проводились заняття он-лайн в той час. Також для здобувачів дошкільної освіти, які через військовий стан не мали можливості відвідувати ЗДО було створено  та розміщено на сайті закладу базу ресурсів, за якими  можна вчитися онлайн.

Проте процес педагогічної творчості, інноваційної діяльності в освітньому процесі ЗДО не закінчений і не може бути закінчений. Завжди народжуватимуться новаторські ідеї, буде продовжуватись творчий пошук, постійно мінятимуться інтереси, бажання, запити, можливості дітей, даючи нові стимули до розвитку освітнього процесу, а отже, головним  є – усвідомлення необхідності і цінності творчого самовизначення у своїй освітній діяльності як окремого педагога, так і закладу зокрема.

Аналізування педагогами ролі методичного кабінету у розвитку їхньої професійної компетентності у контексті річних завдань показало, що методичні заходи носять науково-методичний і пізнавальний характер, сприяють опануванню різноманітними методами роботи з дітьми.  Але, є потреба у сприянні розкриттю творчого потенціалу молодих спеціалістів; забезпеченню індивідуального методично-психологічного супроводу освітнього процесу. Тож  в основі змін методичної служби має бути векторність і адресна спрямованість науково-методичного супроводу професійного розвитку педагогів. Пріоритетними завданнями для вдосконалення  методичної роботи на наступний період розвитку залишаються:

  • формування готовності педагогів свідомо і постійно підвищувати свій професійний рівень упродовж життя;
  • формування рефлексивних умінь педагога, що передбачають усвідомлення специфіки свого професійного «Я», осмислення процесу й результату педагогічної діяльності.

ІІ блок: Аналіз освітнього процесу

Працюючи  за  програмою виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина» та   Базовим компонентом дошкільної освіти України (2021), більшість вихователів змінили своє стереотипне мислення щодо організації освітнього процесу дошкільнят. Оновлений Державний стандарт дав можливість  налаштуватись на педагогіку співробітництва, дозволив педагогам розробити і впровадити в практику свою модель планування на основі принципів інтеграції змісту, форм і засобів освіти та тематичного поєднання навчального матеріалу, що забезпечує змістовну цілісність, системність, послідовність, ускладнення та повторення програмового матеріалу. Об’єднання  зусиль дорослих (педагогів та батьків)  дало змогу підтримати потенціал та зростання вікових можливостей дітей, забезпечити збереження особливостей культури дитинства.

Однак деякі педагоги надають пріоритет старим методам роботи: авторитарний стиль спілкування з вихованцями; надання переваги  однотипним «сидячим» заняттям та фронтальним формам організації життєдіяльності дітей, виконання завдань за дитину  самим дорослим.

Педагогічний колектив  закладу  – активний учасник  методичних заходів, конкурсів різних рівнів. Однак, у зв’язку з карантинними обмеженнями через СОVID-19 та введення воєнного стану на території України   методичні об’єднання  проводилися онлайн.

Попри все,   ЗДО брав  участь у різних методичних заходах он-лайн  України, області, міста. Наш заклад отримав диплом за зайняте 2 рейтингове місце серед 100 кращих ЗДО України «Краще оздоблення фойє-2022» та 5 рейтингове місце «Краще оздоблення актової зали-2022»; взяли участь у Всеукраїнській освітній ініціативі «Марафон добрих справ» та отримали грамоту за високу громадянську позицію та вагомий вклад у підвищення культури благодійності серед молоді та дітей; завідувач Людмила Цабак та вихователь-методист презентували досвід роботи нашого закладу на чотирнадцятій міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти-2023», за що отримали диплом зі срібною медаллю за презентацію досягнень та активну діяльність з підвищення якості національної системи освіти.

У роботі з дітьми педагоги застосовують навчально-методичну літературу, що рекомендована МОН та схвалена для використання в ЗДО, враховують настанови листа МОН щодо організації освітньої роботи в дошкільних навчальних закладах у 2022/2023 навчальному році.

У 2022/2023 навчальному році (вересень-листопад 2022р.) педагогічний колектив закладу працював  над  реалізацією пріоритетного завдання:

продовжував вивчення основних концептуальних положень STREAM-освіти як нового інтеграційного підходу до формування екологічної свідомості, освіти для сталого розвитку дошкільника, навичок практичного життя, готовності до взаємодії з навколишнім світом; виховання культури інженерного мислення.

З метою обізнаності та вдосконалення  педагогів з даного питання дирекція ЗДО провели різні форми роботи. Підготовлена та проведена  педагогічна рада – «Освіта для сталого розвитку в дії» (листопад 2022).

Також, згідно з планом роботи ЗДО, протягом листопада 2022 року було проведено тематичне вивчення стану роботи з формування природничо-екологічної компетентності дітей в ЗДО».

Поряд з позитивними моментами з даного питання існував ряд недоліків, для усунення яких  були висунуті пропозиції та рекомендації для вихователів, які були виконані в установлені терміни. Враховуючи вище зазначене, можна зробити висновок, що дане пріоритетне завдання реалізоване   не в повному обсязі,  тому є потреба винести дане питання  на наступний 2022/2023 навчальний рік, але з дещо іншого підходу , враховуючи, в даний час, що йде війна.

Для якісної реалізації наступного завдання  – консолідувати зусилля педагогів та батьків для зміцнення національної ідентичності дітей як основи, яка виховує справжній патріотизм; сприяє формуванню у дітей  позитивного образу своєї країни, утверджує активні позиції громадянина своєї країни, виховує ціннісне ставлення до своєї родини як частини свого народу, його історії, традицій, культури(грудень-лютий 2022/23), з метою підвищення та вдосконалення рівня обізнаності педагогів  проведено різноманітні форми роботи.  В лютому 2023 року була проведена педагогічна рада –  «Патріотичне виховання дошкільнят як індикатор формування соціально-громадянської компетентності дошкільника», де у процесі обговорення,  діалогу – педагоги мали змогу поспілкуватися, дізнатися нового, знайти відповіді на безліч запитань, які виникали в ході роботи, ознайомитися з новинками методичної літератури, отримати  рекомендації як краще та ефективніше організувати роботу з даного питання з дошкільнятами. Відповідно до річного плану роботи у січні 2023 року було проведено тематичне вивчення  стану роботи з громадянсько-патріотичного виховання дошкільників, в ході якого були визначені як позитивні, так і негативні сторони з даного питання. Результати перевірки узагальнено довідкою та надано рекомендації, які виконані згідно термінів.  Дане завдання досить актуальне в наш час, тому є потреба винести дане питання в пріоритет на наступний навчальний рік.

Для вирішення наступного  завдання, над яким заклад працює вже другий рік поспіль – спрямувати роботу по створенню і підтримці сучасного освітнього      простору, осередків діяльності для гармонійного розвитку особистості дошкільника, як гаранту готовності до Нової української школи та реалізації індивідуальних творчих потреб кожної дитини (квітень-травень 2023) також було проведено різні методичні форми роботи з педагогами. Підготовлено та проведено   ділову гру  «Ключ до НУШ»,   було заслухано довідку про стан готовності дітей старшого дошкільного віку до навчання в НУШ, де було відмічено і досягнення, і прогалини та недоліки в роботі вихователів. Питання готовності дошкільників до навчання в НУШ  залишається важливим на даний момент та буде враховано у плані роботи на наступний навчальний рік, але не в пріоритеті.

Виконуючи завдання, визначені у плані роботи ЗДО на 2022/2023 навчальний рік, педагогічний колектив  намагався створити найсприятливіші умови для успішного розвитку, навчання та виховання дітей. Заняття було провідною, але не єдиною формою навчання дітей. На заняття було винесено лише основний зміст програми, що продовжувався в цільових прогулянках, екскурсіях, іграх, пошуково-дослідницькій діяльності та індивідуальних заняттях, створенні освітніх ситуацій. У роботі з дітьми було використано як традиційні, так і нетрадиційні підходи; цікаво проходили заняття у формі змагань, подорожей, екскурсій, квестів. Педагоги ЗДО використовували у своїй роботі з дітьми різноманітні ігрові технології.

У 2022/2023 році в закладі функціонувала одна інклюзивна групи: середня група № 6, вихователі Берченко Г.К., Кравець О.І., асистент вихователя Бринчак Т.М..

Інклюзивне навчання організоване відповідно до листа Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України №1/9-529 від 26.07.2012 «Про організацію психологічного і соціального супроводу в умовах інклюзивного навчання»; листа Міністерства освіти і науки України №1/9-487 від 12.10.2015 «Щодо організації діяльності інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах», Постанови КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10.04.2019р. №530» від 28.07.2021 № 769 та наказом по закладу від 01.09.2022 року № 34 о/д «Про організацію інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у ЗДО .  Відповідно до наказу по закладу від 01.09.2022 року № 37 о/д «Про створення команди психолого-педагогічного супроводу в 2022/2023 н. р.» було створено команду психолого-педагогічного супроводу, в яку  увійшли всі педагоги-фахівці для роботи з дітьми з особливими потребами. Команда працювала злагоджено, про що свідчать результати розвитку дітей з особливими освітніми потребами. Впродовж навчального року у групі № 6 були створені спеціально організовані розвиваючі простори, які відповідають потребам і можливостям дітей з ООП та забезпечує адекватні умови й можливості для отримання ними освіти в межах спеціальних освітніх стандартів.

Через військові дії в країні до садка прибули 12 дітей переселенців. Практичним психологом був здійснений психологічний супровід новоприбулих. Згідно спостережень можемо зробити висновок про те, що діти швидко адаптувались до умов садка та своїх груп.

З метою виявлення труднощів у процесі освітньої діяльності відбулося вивчення пізнавальних процесів дітей середньої групи, а саме групи № 6. Діагностовано 28 дітей. Результати дослідження показали наступні результати (Таб.1):

Таблиця загальних результатів вивчення пізнавальних процесів у середній групі

 

Вихованці  групи № 6 Високий рівень Достатній рівень Середній рівень Низький рівень
9 (32,1%) 12 (42,9) 6 (21,4) 1        (3,6%)

У цьому навчальному році здійснювалося вивчення когнітивної та емоційно-вольової сфери дітей з особливими освітніми потребами, які перебувають на інклюзивному навчанні. Результати обстеження зафіксовані в протоколах та зберігаються в кабінеті вихователя-методиста.

Із 25 по 29 квітня 2023 року відповідно до наказу «Про проведення діагностичного обстеження майбутніх першокласників щодо їх   готовності до навчання в школі» № 13 о/д від 13.04.2023р. здійснювалося визначення рівня розвитку основних компонентів шкільної зрілості і виявлення рівня психологічної готовності майбутніх першокласників до шкільного життя. В обстеженні взяло участь 50 дітей. Аналіз та інтерпретація отриманих даних дає змогу зробити такі висновки (Таб. 2):

Таблиця загальних результатів діагностики готовності дітей до школи:

 

Група Загальна кількість дітей Високий рівень Середній рівень Низький рівень
№ 5 24 14 58,3 % 7 29,2 % 3 12,5 %
№ 7 26 9 34,6 % 12 46,6 % 5 18,8 %
Усього по садочку 50 23 46 % 19 38 % 8 16 %

 

Отже, загалом діти 6-го року життя до шкільного навчання є готовими до навчання в школі. За результатами психологічної готовності до навчання в школі в «групу ризику» включені усі діти, які мають низькі показники готовності до школи. Діти, які мають низькі показники за всіма або більшістю досліджуваних аспектів потребують подальшого нагляду з боку педагогів, батьків і психолога. Відомо, що зі слів батьків та педагогів 4 дітей котрі показали низький рівень готовності до школи залишаються ще на один рік у садочку. Проте 4 дітей з низьким рівнем підуть до школи.

Вивчення професійної діяльності педагогів, що атестуються (за методикою «Оцінка професійної діяльності педагога» , Є.І. Рогов), здійснювалась у лютому місяці. В обстеженні взяло участь 10 педагогів.

Отримані дані свідчать, що:

100% (10) педагогів спрямовані на товариськість, що відображає потребу людини у спілкуванні, спільній діяльності. Вона передбачає спільність цілей, схожість життєвих поглядів, симпатію, прагнення до взаємодопомоги, взаєморозуміння.

У 33,3% (1) педагогів високий рівень організованості, що проявляється у вмілій взаємодії із колективом, здатності педагогів самостійно виявляти й виправляти недоліки, попереджати й оперативно вирішувати виникаючі проблеми. Також у 63,3% (2) даний показник у зоні норми.

Методичний супровід молодих спеціалістів здійснювався протягом 2022/2023 н.  р. У цьому навчальному році  в закладі був один молодий педагог. З педагогом відбувалися бесіди, консультації, спостереження та діагностична робота, яка показала, що вихователь чудово адаптувалася до умов садка.

Отже, можемо побачити, що дослідження професійного спілкування, готовності до самопізнання та саморозвитку педагогів показало високий рівень  бажання пізнати себе і самовдосконалюватись. Вихователі об’єктивно оцінюють власні професійні якості. У всіх педагогів спостерігається високий ступінь задоволеності роботою. Такий рівень задоволеності працею підвищує мотивацію до творчості, професійного зростання та удосконалення. Виявлення провідних мотивів показав ( у двох вихователів)  високу мотивацію до успіху. Такі педагоги здатні йти на ризик середнього рівня для досягнення бажаного, схильні орієнтуватися на власні сили, гнучко і наполегливо добиватися поставленої мети. Ще у двох – середню мотивацію до успіху. При такій мотивації людина не боїться ризикувати, вона не є скованою у своїх діях, бо можлива невдача не надто хвилює її. Тест «Ваш творчий потенціал» показує на те, що у педагогів є великий простір творчого потенціалу.

В рамках проведення запланованих заходів протидії булінгу  в травні 2023 року в КЗ«ДНЗ № 51 ВМР»  було проведено анкетування педагогічних працівників та батьків, щодо обізнаності та наявності в освітньому закладі цькування.

В опитуванні прийняло участь 20 педагогів. Результати показали високий рівень обізнаності з питань булінгу (таб.4). Також, в опитуванні прийняли участь 133 батьків. З дотриманням карантинних умов для анкетування використовувалась Googl-форма. Батьки активно відповідали на запропоновані питання, що дало можливість вивчити рівень обізнаності батьків стосовно булінгу у дитячому садочку. Приймали участь 6 груп, що можна побачити в Діаграмі 1. Опрацьовані результати наведені в (таб.4, 5).

Таблиця 4

 

Запропоновані питання педагогам

 

Відповіді,% (к-ть опитаних)
Чи знайомий Вам зміст поняття «булінг»? «Так»

100%

«Ні»

0

«Сумніваюсь»

0

Активну участь приймають в булінгу такі учасники «Впоралися»

100%

«Не впоралиля»

0

Які ви знаєте види булінгу? «Впоралися»

100%

«Не впоралиля»

0

Які типові ознаки булінгу Ви знаєте? «Впоралися»

82,6% (19)

«Не впоралиля»

17,4% (4)

Ваше ставлення до насильства «Вважаю, що будь-яке насильство є неприпустимим»

95,7% (22)

«Позитивно, якщо це самозахист»

4,3% (1)

На Вашу  думку, які основні причини виникнення явища булінгу? 1 відп.

65% (15)

2 відп.

39,4% (9)

3 відп.

60,9% (14)

4 відп.

52,2% (12)

5 відп.

56,5% (13)

Чи вважаєте, Ви актуальною проблему булінгу серед дітей в дитячому садочку «Так»

87% (20)

«Ні»

0

«Сумніваюсь»

13% (3)

Вкажіть типові риси учасників булінгу провівши відповідні лінії від певного  риси до відповідних ознак «Впоралися»

87% (20)

«Не впоралиля»

13% (3)

Позначте «ТАК» біля ситуації, які, на Вашу думку, є булінгом і «НІ» біля ситуації, які булінгом не є «Впоралися»

95,7% (22)

«Не впоралиля»

4,3% (1)

Чи зазнавали Ви коли-небудь цькування в закладі де ви працюєте? «Так»

8,6% (2)

«Ні»

82,8% (19)

«Важко відповісти»

8,6% (2)

Чи достатні ваші знання стосовно «булінгу»? Оцініть себе за 12-ти бальною шкалою Середній бал оцінки – 9,5
Чи потрібно в закладі періодично піднімати питання стосовно булінгу (цькування) та створення безпечного освітнього середовища для комфортного перебування вихованців в ЗДО? «Так»

100%

«Ні»

0

 

Таблиця 5

 

Запропоновані питання педагогам

 

Відповіді,% (к-ть опитаних)
Чи знайомий Вам зміст поняття «булінг»? «Так»

97% (129)

«Ні»

0

«Сумніваюсь»

3% (4)

Чи вважаєте Ви актуальною проблему булінгу серед дітей? «Так»

88,7% (118)

«Ні»

6% (8)

«Важко відповісти»

5,3% (7)

Чи достатні ваші знання стосовно «булінгу»? «Так»

74,4% (99)

«Ні»

8,3% (11)

«Важко відповісти»

17,3% (23)

Що з перерахованого Ви можете віднести до булінгу? «Впоралися»

89,5% (109)

«Не впоралиля»

10,5% (14)

Ваше ставлення до насильства? «Вважаю, що будь-яке насильство є неприпустимим»

91,7% (122)

«Позитивно, якщо це самозахист»

7,5% (10)

«Можливе за певних обставин»

0,8% (1)

 

На Вашу  думку, які основні причини виникнення явища булінгу? 1 відп.

40,6% (54)

2 відп.

44,4% (59)

3 відп.

60,9% (81)

4 відп.

49,6% (66)

5 відп.

1,6% (2)

Чи були випадки булінгу щодо Ващої дитини у ЗДО? «Так»

0,8% (1)

«Ні»

71,4% (95)

«Не знаю»

27,8% (37)

Чи вважаєте Ви освітнє середовище у нашому ЗДО безпечним щодо Вашої дитини? «Так»

91% (121)

«Ні»

0

«Важко відповісти»

9% (12)

У випадку прояву булінгу стосовно вашої дитини, до кого ви звернетеся у першу чергу? «До дирекції ЗДО»

32,3% (43)

«До вихователя групи»

90,2% (120)

«До психолога»

10,5% (14)

«До інших батьків групи»

11,3% (15)

Інше

0,8% (1)

 

В 2022/2023 навчальному році було надано великого значення підвищенню

Консолідації педагогів та  батьків вихованців ЗДО в досягненні позитивних результатів освітнього процесу. Проте, через карантинні обмеження унеможливило виконати повноцінно задумане. Тому, для кращої поінформованості та взаємодії з батьками вихователем-методистом удосконалювався  сайт закладу, де батьки мали можливість ознайомитись з темами, які їх турбують. Для зручності був використаний інноваційний та сучасний підхід для подання інформації батькам – QR коди, вони були створені на кожну групу окремо для переходу на інформативні телеграм-канали кожної групи.

Психологічний супровід інклюзивної освіти в ЗДО здійснювався через участь практичного психолога у складі команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, участь у комплексному вивченні особливостей розвитку дітей з ООП та створені індивідуальні програми розвитку для кожної дитини. В 2022/2023 році налічувалося 3 дітей з ООП. Із дітьми  проводились  індивідуальні корекційної-розвивальні заняття з розвитку психічних процесів та навичок спілкування. Реалізація індивідуального освітнього маршруту кожної дитини з ООП дала можливість отримати певні позитивні зрушення.

Для індивідуальної роботи з дітьми були підібрані корекційні програми, що відповідали особливостям розвитку вихованців з ООП. Використовувалися програми рекомендовані Міністерством  освіти й науки України.

2.1. Звіт про роботу  команди  супроводу дітей з ООП

в 2022/2023 навчальному році

Сучасний заклад дошкільної освіти КЗ «ДНЗ № 51 ВМР» відкритий для  всіх дітей.  Включення дітей з особливими потребами в освітній процес закладу дошкільної освіти змінює передусім установки педагогів на розуміння особливостей розвитку дітей та врахування їхніх особливих потреб та потенційних можливостей розвитку в освітньому процесі. Особливості дітей із порушеннями психофізичного розвитку неможливо нівелювати, тому потрібно змінювати організацію освітнього процесу в групі задля вирішення завдань навчання, виховання і розвитку всіх дітей в групі.

З метою забезпечення цілісного входження дитини з особливими потребами  в загальноосвітній простір, що відповідатиме її потребам і можливостям, в сучасному заклад дошкільної освіти передбачена така форма організації освіти, як інклюзивна.

У 2022/2023  навчальному році  у закладі  на основі Висновків інклюзивно-ресурсного центру та наказів  по ЗДО   з 01 вересня було організовано інклюзивне навчання  для 1 дитини, а з січня 2023року для 3 вихованців. Роботу інклюзивної групи організовано за нормативно-правовими документами, які є чинними у даній освітній галузі. Наявний пакет документів, який складається з інструктивно-методичних листів, рекомендацій та наказів різних рівнів щодо організації інклюзивної освіти. Також визначено відповідального за цей напрямок роботи – вихователя-методиста ЗДО Заприлюк О.В.

З вихованцями інклюзивних груп працюють спеціалісти: вчитель-реабілітолог, вчитель-логопед, практичний психолог,  асистент вихователя.

Асистент вихователя Бринчак Т.М. здійснювала соціально-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами. Зусилля асистента  вихователя були направлені на адаптацію  та модифікацію навчальних матеріалів з урахуванням індивідуальних особливостей дітей, залучення їх до різних видів освітньої діяльності. Особливо дієвою і корисною для дітей з ООП є індивідуальна робота з ними, яка була направлена на допомогу у виконанні навчальних завдань, закріпленню конкретних умінь і навичок,  додаткове пояснення тем , які не були належним чином засвоєні. Асистент вихователя надавала консультації вихователям та батькам дітей з особливими освітніми потребами для успішної взаємодії садочка та сім`ї.

З метою якісного методичного супроводу експериментальної діяльності та професійного зростання педагогів в закладі була проведена низка різних форм методичної роботи, а саме:

  • Інформаційний дайджест «Сучасні підходи до організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами»
  • Консультація «Створення безбар’єрного середовища у ЗДО»
  • Педагогічний калейдоскоп «Дитячий колектив – основа формування соціальної компетентності дошкільників з ОП»
  • Синтез думок «Фізичний розвиток дітей з ООП»

В реалізації інклюзивної освіти в закладі надана можливість всім дітям інклюзивної групи в повному обсязі брати участь в житті колективу дитячого садка, взаємодіяти в мікрогрупах і піклуватися один про одного, як членах спільноти.

Особливі діти включені в процес придбання знань, умінь і навичок дітей групою норми, але при цьому вимагають індивідуальних корекційних форм роботи.

Саме тому вихователями, асистентом вихователів та групою супроводу на початку року, з урахуванням вступної діагностики дітей з інклюзивною формою навчання та відповідно програм розвитку рекомендованих МОН України, а також засобами адаптації та модифікації були розроблені індивідуальні програми розвитку, залежно від діагнозу, для кожної дитини.

Програма розвитку дитини будувалася з опорою на сильні сторони дитини і компенсувала дефіцити, наявні в розвитку.

Зміст діяльності в ході реалізації індивідуальної програми розвитку забезпечував:

  • здійснення кваліфікованої індивідуально-орієнтованої, психолого-медико-педагогічної допомоги і підтримки дитині з особливими потребами з урахуванням особливостей його психофізичного розвитку та індивідуальних можливостей;
  • можливість освоєння дитиною з особливими потребами освітньої програми

Згідно програми спеціалістами були розроблені корекційно-розвиткові заняття, які мали гнучку структуру, розроблену з урахуванням вікових особливостей дітей і ступеня виразності порушення розвитку. Індивідуальні заняття проводились з дітьми протягом року додатково до групових за розкладом.

Отже, завдяки системі і злагодженості в роботі всіх спеціалістів, в тому числі вихователів та асистентів вихователів за результатами діагностики та спостережень на кінець року у всіх дітей з особливими потребами спостерігаються позитивні зміни характерні для кожної дитини окремо.

Всі діти стали більш соціалізовані, контактні, відкриті, охоче спілкуються з оточуючими дорослими та дітьми, знають прості правила поведінки.

З метою удосконалення подальшої роботи з дітьми, в тому числі з дітьми з особливими потребами, в наступному році планується продовження  методичної роботи з педагогами та спеціалістами у вигляді, семінарів-практикумів  та засідань команд супроводу. Адміністрація постійно працює над покращенням матеріального середовища. Так, на протязі року, поповнився розвиваючими та дидактичними іграми та посібниками корекційний кабінет.

Висновок: позитивний результат в роботі з дітьми був досягнутий завдяки професіоналізму педагогів, інноваційним підходам до системи роботи та тісного взаємозв’язку всіх учасників педагогічного процесу, в тому числі батьків.

Організація інклюзивної освіти в закладі, за умови організації взаємодії між дітьми, дає позитивні результати для всіх дітей інклюзивної групи, а саме:

  • діти з особливими освітніми потребами від спілкування з однолітками отримують колосальний досвід взаємин з навколишнім середовищем, можливість розширити свій кругозір і соціалізуватися в суспільстві.
  • «здоровим дітлахам» спілкування з дітьми з ООП допомагає ставати гуманнішими, милосердними і толерантними один до одного. Вони стають чутливими до потреб інших, вчаться підтримувати один одного, набувають вміння та навички надання необхідної допомоги дітям з ООП.

Але головним досягненням є те, що діти сприймають себе рівними по відношенню до інших дітей, відповідно і зворотне відношення теж як до рівних.

ІІІ блок: Результативність освітнього процесу

Два рази на рік вихователем-методистом ЗДО разом з вихователями  проводиться моніторинг  рівня знань дітей,  результативності виконання завдань освітніх ліній  по всім віковим групам. Організована освітня діяльність планувалась відповідно до завдань освітніх  програм з урахуванням умов розвивального предметного, природного, соціального середовища і потреб, інтересів, запитів, здібностей дітей.

Моніторингом основних компетенцій дітей відповідно до напрямів БКДО,  було охоплено на початку року –  240 (93%) вихованців, на кінець року –226дітей (80%). У зв’язку з воєнним станом частина дітей  (20%) не відвідують заклад та не були залучені до обстеження.

Моніторингом були охоплені всі групи.

Зведені результати свідчать про наступне

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Отже, виходячи з результатів оцінювання, можна зробити наступні висновки: кожна дитина в певній мірі реалізувала свій потенціал, вона жила та діяла на рівні своїх оптимальних вікових і індивідуальних можливостей. Протягом року чітко простежується як загальна тенденція позитивної динаміки змін щодо підвищення рівня знань, умінь, навичок дітей, так і тенденція позитивної динаміки змін кожної дитини.

Результати обстеження рівня розвитку вихованців закладу за минулий навчальний рік засвідчують, що педагогічний колектив на достатньому рівні виконує завдання, висунуті Державним стандартом та нормативними документами. Аналіз показав, що освітня робота ведеться на належному рівні.

Під час проведення моніторингу виявлено різні прояви компетенції дітей за освітніми напрямами  Базового компоненту дошкільної освіти які мали різний характер формування. Найбільш успішні показники за освітніми напрямами «Особистість дитини», «Дитина в соціумі», «Гра  дитини», «Дитина у природному довкіллі»,  «Дитина у світі мистецтва».  Потребують вдосконалення та більшої уваги – «Мовлення дитини» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі».

На думку вихователів, основна причина недостатніх знань дітей за деякими освітніми напрямами полягає в тому, що  рівень розвитку дітей у групах різний, тому і загальні показники компетенцій  дітей різні;  при цьому, вихователі вважають,  що освітні завдання, які заявлені  в програмі розраховані на ідеальну дитину. Для успішної реалізації поставлених завдань освітній процес передбачає індивідуальні форми роботи з малятами, що в деякій мірі неможливе із-за великої наповнюваності груп.

Варіативність використаних методичних заходів, співпраця всіх служб закладу, підвищення рейтингу закладу в місті є певними чинниками, які впливають на підвищення рівня професійної компетентності педагогів, на якість вирішення пріоритетних завдань  плану роботи ЗДО.

У системі проводилася робота з питання наступності закладу дошкільної освіти  та опорного закладу середньої освіти № 6 Вінницької міської ради.  Вихователями відстежувалася результативність навчання випускників закладу та адаптація до умов школи.

Протягом навчального року, проводилися он-лайн зустрічі вчителів з вихователями, дітьми та батьками груп старшого дошкільного віку (6-го р. ж.).

Одним із пріоритетних напрямків в роботі педагогів зі старшими дошкільниками було формування життєвої компетентності дошкільника, здійснення підготовки дітей до школи, соціалізація дитячої особистості, надання кваліфікованої допомоги дитині у формуванні елементарних навичок навчальної діяльності та адаптації до нових соціальних умов. Належне місце в підготовці дітей до школи займали фронтальні, інтегровані, комплексні, тематичні та індивідуальні заняття. Організація виховання та розвитку дітей проводилась у розвивально-тематичному напрямку.

Згідно проведеного моніторингу та тісної співпраці з батьками вихованців старших дошкільних груп, слід зазначити, що готові до навчання в школі всі 63 випускники – дошкільники, але ще  6 дітей залишилось в закладі по причині небажання батьків віддати дитину до школи з особистих причин.

На превеликий жаль,  завдання, які ставилися на навчальний рік у розділах плану роботи ЗДО на 2022/2023 навчальний рік  –  «Взаємодія з батьками» та «Співпраця зі школою» виконані на 50 %. Спочатку через введення карантину через СОVID,  через введення воєнного стану в країні, потім через систематичне відключення електроенергії та відсутність інтернету, хоча ті заходи, які можна було провести он-лайн – були проведені, хоч і невчасно.

Педагоги ЗДО наполегливо працювали над виявленням творчого потенціалу ранніх захоплень дітей, розвитку їх інтелектуальних та творчих здібностей.

З цією метою плідно працювали гуртки за інтересами:

  • Гурток пілатесу (керівник Чорна О.Л.);
  • Гурток «Економчик» (вихователь Рехлецька В.П.);
  • Гурток  «Маленькі актори» (музичний керівник шевчук О.М);
  • Гурток «Уроки моралі: Я та інші» ( вихователь Берченко Г.К.);

Під час аналізу рівня розвитку дітей середнього та старшого дошкільного віку  методистом була виявлена обдарованість дітей з наступних напрямків ( із 107 дітей – 54 (50%) – обдаровані):

Відрадно, що з вересня  2022 року, за клопотанням батьківської громади закладу, в  закладі працює гурток англійської мови (на платній основі).

Гурткова робота планувалася відповідно до парціальних програм, схвалених для використання у дошкільних навчальних закладах комісією з дошкільної педагогіки та психології Науково-методичної ради з питань освіти МОН України. Заняття проводились у другій половині дня, тривалість їх відповідала визначеним нормативам для навчальних занять, періодичність проведення становила 1-2 рази на тиждень. Наповнюваність гурткових груп 10 – 12 дітей. Гуртки з хореографії  та англійської мови працювали по підгрупам,  через підвищений інтерес до  даного гуртка. У розкладі занять уникалося дублювання тих видів діяльності, на яких базувалися навчальні заняття в першій половині дня. Гурткова робота була направлена на виявлення, підтримання та розвиток здібностей і природних нахилів вихованців, особистісно-орієнтованого підходу до творчого розвитку кожної дитини.

Залишається проблемою в окремих керівників гуртків: своєчасне проведення відкритих занять  та робота з напрацювання  власних локальних  програм.

ІV блок: Забезпечення ВСЯО

Для забезпечення  якості освітньої діяльності в закладі сформована внутрішня система забезпечення якості освіти. Відповідно до наказу  від 15.01.2021 №04 о/д «Про затвердження Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти ЗДО  розроблено Положення, яке формує цілі та  компоненти внутрішньої системи, схвалено педагогічною радою № 1 від 28.08 2021 року.

У 2022/2023 навчальному році було здійснено комплексне самооцінювання за всіма чотирма напрямами, що визначені в Критеріях:

  1. Освітнє середовище закладу дошкільної освіти;
  2. Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду.
  3. Фахова діяльність педагогічних працівників закладу дошкільної освіти.
  4. Управлінські процеси закладу дошкільної освіти

При самооцінюванні були  використані методи збору, які запропоновані Методичними рекомендаціями з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти, затверджених наказом Державної служби якості освіти України від 30.11. 2020 № 01-11/71. До самооцінювання були залучені  не лише фахівці закладу освіти, а й батьки та  представники місцевої громади.

Застосовується єдиний підхід до оцінки якості освіти відповідно до кожного напряму.

– Високий рівень – 75- 100%;

– Достатній – 51 -75%;

– Вимагає покращення – 26 – 50%;

– Низький рівень – 25 -1%.

  1. Освітнє середовище закладу дошкільної освіти;

Рівні оцінювання:

Вимога/правило Рівень освітньої діяльності
1.1. достатній
1.2. достатній
1.3. достатній
За напрямом1:                                        достатній
  1. Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду.

Рівні оцінювання:

Вимога/правило Рівень освітньої діяльності
2.1. достатній
2.2. достатній
 За напрямом 2:                                        достатній

 

  1. Фахова діяльність педагогічних працівників закладу дошкільної освіти

Рівні оцінювання:

Вимога/правило Рівень освітньої діяльності
3.1. достатній
3.2. достатній
3.3. Достатній
3.4. Достатній
За напрямом 3:                                        достатній

 

  1. Управлінські процеси закладу дошкільної освіти

Рівні оцінювання:

Вимога/правило Рівень освітньої діяльності
4.1. достатній
4.2. достатній
4.3. Достатній
4.4. Достатній
4.5.                                      Вимагає покращення
За напрямом 4:                                        достатній

 

Узагальнені результати свідчать про достатній рівень освітніх та управлінських процесів, однак,  за деякими вимогами та індикаторами є рівень, що вимагає покращення, над чим будемо і працювати в 2023/2024 навчальному році.

 

V блок: Стан здоров’я та фізичний розвиток дітей

Заклад дошкільної освіти має медичний кабінет з ізолятором для  дітей з інфекційними захворюваннями. Його обладнання в основному відповідає нормативним вимогам. Медичне обслуговування дітей закладу забезпечувала  медична сестра  Іваниця М.М. Наприкінці навчального року(травень), з декретної відпустки вийшла старша медсестра Ткач І.М.

Протягом навчального року та під час адаптивного карантину через пандемію COVID-19, всі працівники закладу продовжували суворо та постійно дотримуватись всіх карантинних вимог відповідно до діючих державних нормативних документів  та Регламенту роботи ЗДО  в умовах адаптивного карантину, затвердженого наказом ЗДО. Та попри все, колектив  закладу приділяв велику увагу формуванню здоров’язбережувальної компетентності дітей. Ефективність оздоровчих заходів визначалася тим, що поєднувалася тривала комплексна інтенсивна оздоровчо-профілактична робота з педагогічними заходами в умовах звичайного режиму життя дошкільників. Дитину оточують кваліфіковані педагоги,  медична сестра, які здійснюють постійний моніторинг стану здоров’я дітей, захворюваності, організації раціонального харчування, контроль за виконанням оздоровчих заходів, призначень лікаря, підтримують інтерес дитини до власного здоров’я.

Аналіз стану здоров’я дітей

Всього дітей Група фізичного виховання Група здоров’я
основна спеціальна І ІІ ІІІ
226 225 1 209 16 (ЧХД) 1
100 % 99,5 % 0,5 %   92 % 7,5 % 0,5%

 

Педагогами здійснювався диференційований та індивідуальний підхід до дітей під час проведення занять з фізичної культури, організації рухового режиму впродовж дня, гартувальних заходів, підбору рухливих ігор, ігор-естафет тощо.

Для вирішення завдань фізичного розвитку та забезпечення організованої та самостійної діяльності дітей дошкільного віку на свіжому повітрі ми  використовуємо  всі доступні ресурси закладу.

З метою зниження захворюваності дітей велике значення приділялось загартуванню дітей в умовах ЗДО та сім’ї. Проводились оздоровчі заходи: загартування повітрям і водою, використання фітотерапії, часнику, цибулі, лимонів.

Проводився повсякденний контроль за чітким виконанням режиму дня, тривалості прогулянок, санітарним станом приміщень, одягом дітей відповідно температурному режиму, що забезпечує тепловий комфорт дитини. Протягом року проводились спортивні свята,  розваги,  Дні здоров’я, Тиждень Здоров’я.

В закладі створена система оздоровчих та фізкультурних заходів.

Аналіз захворюваності за 2022 рік показав, що порівняно з минулим 2021 роком (заклад не працював з 24.02.2022 по 14.09.2022) вона суттєво збільшилась, але в порівнянні з 2021 роком, захворюваність зменшилась більше як наполовину:  в 2020 році кількість днів пропущених через хворобу – 4324, а в 2021 році – 969 днів, в 2022 – 1565 днів. Таке зниження захворюваності пояснюється ще й тим, що в закладі  проводиться різноманітна профілактична робота.

Попри все, простежується відсоток простудних захворювань у  жовтні 2022 року та лютому 2023 року.

За 2022 рік зареєстровано 154  (у 2020 році – 637; у 2021 – 105) випадків захворювань та 1565 днів пропущених дітьми по хворобі, це 3,4%

Найбільше простудних захворювань зафіксовано в групі раннього віку № 1 вихователі Дорош С.В. та Власенко А.П.

Найменша захворюваність відзначена в групі: № 6, вихователі Берченко Г.К, Кравець О.І..

Найбільша кількість часто хворіючих дітей в групах № 2, № 4.

 

У кожній віковій групі здійснювався індивідуальний підхід під час фізкультурно-оздоровчої роботи та заповнювався листок здоров’я вихованців  за результатами обстеження дітей  та антропометричними вимірюваннями.

Протягом навчального року медичною сестрою та адміністрацією  ЗДО на заняттях з фізичної культури проводились заміри моторної щільності. Результати замірів свідчать про те, що моторна щільність занять в усіх вікових групах коливалася у межах норми від 65% до 80%.

На жаль, у закладі немає фізкультурної зали, що заважає виконанню у повному обсязі завдань з фізичного виховання відповідно до Державного стандарту дошкільної освіти.

Питання відвідування постійно трималося на контролі адміністрації закладу.

У всіх вікових групах відвідування зафіксовано приблизно на однаковому рівні. Високий відсоток пропусків можна пояснити тим, що заклад з 24.02. по 14.09.2022  не працював через введення воєнного стану в Україні. На численні запити батьків щодо функціонування закладу з 14.09.2022 року за розпорядженням Вінницької міської ради  ЗДО відкрили;  спершу було відкрито чотири чергові групи, які відвідували приблизно 25 % дітей, поступово кількість дітей збільшувалася і ріс відсоток відвідування. Підсумки  відвідування аналізувалися на нарадах при директору (щомісячно) та виробничій нараді: питання – Звіт про відвідування вихованцями ЗДО у 2022 році, шляхи його покращення  (січень 2023).

  Відповідно до пункту 3.4 Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР), затверджених наказом Мінагрополітики від 01.10.2012 № 590 в закладі дошкільної освіти   впроваджено систему НАССР. Згідно наказу по ЗДО від 15.10.32019 року № 91 а/г «Про впровадження системи аналізу небезпечних чинників та критичних точок контролю (НАССР) у ЗДО № 51 створена постійно діюча група НАССР,  яка працює згідно Положення. Організовано щомісячний моніторинг виявлення невідповідностей на харчоблоці та впровадження коригувальних дій членами групи НАССР.

Відповідно до наказу по ЗДО  від 13.05.2022 року № 20-а/г «Про  створення робочої групи з упровадження норм та Порядку організації харчування, затверджених постановою КМУ від 24.03.2021 № 305 з січня 2022 року» в закладі впроваджено норми та Порядок організації харчування відповідно до Постанови № 305.  Розроблено примірні чотиритижневі сезонні меню на основі меню, яке рекомендує МОЗ України та погоджено  з територіальним органом Держпродспоживслужби.

З січня 2022 року були переглянуті грошові норми, рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради було прийнято вартість харчування дітей у ЗДО (для дітей 1-4 роки – не більше 38 грн., для дітей 4-6(7) років – не більше 52 грн.. Це дозволило урізноманітнити меню та підвищити норми споживання харчових продуктів.

Протягом року спеціалісти територіального відділу Держпродспоживслужби  та відділу освіти Вінницької  ТГ здійснювали контроль за організацією харчування дітей у закладі дошкільної освіти 1 раз. За результатами перевірок грубих  порушень не виявлено. Незначні порушення були усунуті у термін, визначений актом перевірки.

Рада закладу з харчування  контролювала організацію харчування  відповідно до плану  роботи.

Харчування дітей пільгового контингенту здійснювалось за рахунок міської ради  (50% –  8 дітей; 100% – 28 дітей).

Відповідно до пункту 3.4 вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи НАССР,затверджених наказом Мінполітики від 01.10.2012 № 590 в ЗДО впроваджено систему НАССР. Згідно наказупо ЗДО від 15.10.2019 року № 91 а\г «Про впровадження системи аналізу небезпечних чинників та критичних точок контролю в закладі створена постійно діюча група НАССР, яка працює згідно Положення. Організовано щомісячний моніторинг виявлення невідповідностей на харчоблоці та впровадження корегувальних дій членами групи НАССР.

Розроблено примірні чотиритижневі сезонні меню на основі меню, яке рекомендує МОЗ України та погоджено з територіальним органом Держпродспоживслужби.

З січня були переглянуті грошові норми, рішенням виконкому ВТГ було прийнято вартість харчування в ЗДО : для дітей 1-4 роки -не більше 38 грн, для дітей 4-7 років – не більше 52 грн. Це дозволило урізноманітнити меню та підвищити норми споживання харчових продуктів.

На основі накопичувальної відомості обліку витрат продуктів на одну дитину у закладі щомісячно проводиться аналіз виконання натуральних норм харчування. Встановлено, що вихованці за календарний 2022 рік спожили у середньому:

 

Виконання норм у 1 та 2 кварталі 2023 року значно покращилося по окремих продуктах

 

Харчування у порівнянні з минулими роками по окремих продуктах  харчування  має незначне покращення.

Питання харчування дітей систематично розглядалися на виробничих нарадах, зборах трудового колективу, нарадах при завідуючій; аналізувалися показники, розроблялися заходи щодо їх покращення.

 

VІ блок:     Робота з батьками та соціальний захист

Відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», Положення про дошкільний навчальний заклад, змісту Базового компонента дошкільної освіти в Україні, одним із головних завдань, що стоїть перед закладом, вважається взаємодія з сім’єю або участь батьків (БКДО).

Протягом року проводилася робота з соціально незахищеними сім’ями: щомісяця уточнювалися списки сімей пільгових категорій,  надавалися пільги в ЗДО  щодо безкоштовного харчування  або часткової оплати за харчування в закладі.

До закладу упродовж навчального року поступило  12 дітей з числа ВПО, внаслідок воєнних дій на території України, які легко адаптувалися до нових умов. Дітям з числа ВПО згідно рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради надавалося безкоштовне харчування в закладі.

Створено банк даних дітей пільгових категорій. За  потреби поновлювався  соціальний паспорт.

Протягом року планомірно проводилася робота з членами родин вихованців закладу. Не дивлячись на карантинні обмеження та воєнний стан в Україні, педагоги закладу активно та ефективно спілкувалися з батьками за допомогою соціальних мереж: групи у Viber, сторінка ЗДО «Дошкільний навчальний заклад № 51  «КОЛОСОК»»  та «Колоскова родина»у Facebook та YouTube  канал  садочка, офіційного сайту закладу де постійно висвітлювалися питання, які цікавили батьків та залучали їх до співпраці. Також, були проведені  загальні батьківські збори з використанням системи відео зв’язку ZOOM, де слухачі мали змогу поспілкуватися між собою та отримати відповіді на свої запитання (жовтень 2022), ( квітень 2023).  Після відновлення роботи закладу (внаслідок військових дій на території України).

Вихователі постійно спрямовували самоосвіту батьків з різних питань, стимулювали їх прагнення і вміння поповнювати свої педагогічні знання. У процесі спілкування з батьками вихователі намагалися створити атмосферу довіри, враховуючи особливості кожної родини та події сьогодення.

У батьківських куточках, а згодом і на сторінках та групах у соціальних мережах, вихователі та вихователь-методист систематично розміщували інформацію різноманітної тематики про розвиток, виховання та навчання малюків дошкільного віку; ознайомлення з ефективними  методами та прийомами формування у дошкільників різних форм активності. Педагоги постійно залучали батьків вихованців брати активну участь у житті групи, дитячого садка. Особливу увагу приділяли індивідуальним формам роботи з батьками. Результатом такої діяльності стало зростання авторитету педагогів серед батьків, встановлення міцних, емоційно-позитивних, доброзичливих стосунків з родинами.

Завдяки тісній співпраці з батьківською громадою, злагодженій роботі батьківських комітетів, за сприяння Батьківського комітету ЗДО було покращено матеріальну базу закладу.

VІІ блок: Соціально-економічний розвиток ЗДО

Керуючись  основними державними документами, що регламентують діяльність закладу, дирекція та педагоги спільно з батьками продовжували працювати над оновленням та поповненням  ігрового предметно-розвивального середовища, необхідних умов для розвитку потреб і інтересів кожної дитини для її духовного зростання, фізичної досконалості, прояву самостійності, реалізації своїх задумів і бажань, формуванням ігрової культури дітей.

Заклад дошкільної освіти є комунальним закладом, тому матеріальне та фінансове забезпечення гарантує місцевий бюджет, однак в умовах війни важко вирішувати питання соціально-економічного розвитку закладу.

За кошти міської ради Вінницької ТГ придбана одна морозильна камера.

Велику підтримку щодо питання покращення матеріальної бази закладу маємо з боку батьківської громади, а саме Благодійної організації «Подільська громада» та ЮНІСЕФ Ними надано: миючі засоби та медичні засоби , для укриття  канцтовари та дидактичний матеріал.

В кожній віковій групі та у всіх приміщеннях ЗДО зроблено косметичний ремонт та проведено генеральне прибирання. У всіх групах обладнано та оновлено освітнє середовище, яке відповідає сучасним вимогам. Завдяки тісній співпраці педагогічного колективу та батьків, залучення коштів, отриманих від благодійних внесків батьків, дозволило проводити заходи, які поповнили матеріально – технічну базу ЗДО.

В кожній віковій групі створені тематичні панно, які слугують  не тільки для декору, а й для використання їх як наочності за освітніми напрямами БКДО, тобто використовуємо весь простір кімнат для освітньої роботи.

Завдяки батьківській громаді проведено:

-косметичний ремонт групового приміщення, виготовлення шафи для посуду та часткова заміна фасадів на меблях в групах раннього віку № 1 та № 2;

– косметичний ремонт групового приміщення та капітальний ремонт стелі в роздягальні та туалетній кімнаті в групі № 5;

– капітальний ремонт групової кімнати групи № 3;

– капітальний ремонт каналізаційної системи харчоблоку та косметичний ремонт приміщення;

-придбання нових ящиків для зберігання та поповнення спортивно інвентаря в музично-спортивну залу;

-фарбування та реставрація ігрового та спортивного обладнання на ігрових та спортивному майданчиках;

-вирівнювання ландшафту території закладу.

Поповнили ігрові осередки груп різноманітними цікавими іграшками та дидактичними іграми згідно віку  (всі вікові групи).

У закладі своєчасно привезений та замінений пісок.  Для естетичного оформлення закладу та груп  придбані нові стенди, куточки для батьків, для ігрових осередків груп – різноманітні іграшки, настільні та дидактичні ігри.

Відповідно до Рекомендацій щодо організації укриття в об’єктах фонду захисних споруд цивільного захисту персоналу та дітей (учнів, студентів) закладів освіти (Додаток до листа ДСНС від 14.06.2022 № 03-1870/162-2) облаштовано укриття по вул. академіка Янгеля , 46 згідно складеної Угоди між адміністрацією КЗ «ДНЗ № 51 ВМР» та ОСББ. Всі вікові групи знаходяться в укритті  та забезпечені відповідно до вимог методичних рекомендацій.

На сьогодні в закладі є ще ряд невирішених проблем:  капітальний ремонт зовнішніх стін основної будівлі закладу, який було розпочато у минулому році, однак, через воєнний стан в країні, роботи призупинено. Потребують ремонту допоміжні  кімнати харчоблоку ЗДО,  часткова заміна обладнання на харчоблоці. Важливим залишається облаштування спортивного  майданчика ЗДО сучасним спортивним обладнанням.  Пріоритетними напрямами у сфері матеріально-технічного і матеріального забезпечення освітньої діяльності на наступний рік залишаються подальше створення безпечного освітнього середовища: обладнання і оснащення педагогічного процесу, усіх видів діяльності дітей, їхнього побуту, ігрових куточків, фізкультурно-оздоровчої, медичної бази, умов праці робітників закладу.

Ремонтні роботи зовнішніх стін та вимощення бруківкою  території закладу,  які планувалися  на 2022 рік не виконано, в зв’язку з воєнним станом в Україні.

Важливим залишається облаштування спортивного  майданчика ЗДО сучасним спортивним обладнанням.

Пріоритетними напрямами у сфері матеріально-технічного і матеріального забезпечення освітньої діяльності на наступний рік залишаються подальше створення безпечного освітнього середовища: обладнання і оснащення педагогічного процесу, усіх видів діяльності дітей, їхнього побуту, ігрових куточків, фізкультурно-оздоровчої, медичної бази, умов праці робітників закладу.

Але колектив ЗДО налаштований на працю в режимі розвитку, відновлення, впровадження інновацій.

Таким чином, аналіз роботи ЗДО  за навчальний рік показав, що обрані форми і  методи, об’єднані зусилля керівництва  та педагогічного колективу позитивно впливають на результативність роботи з кадрами та досягненню мети. Річний план за минулий навчальний рік виконано на 80% через карантин та запровадження воєнного стану в Україні, внаслідок військової агресії зі сторони РФ. Роботу педагогічного колективу за минулий навчальний рік оцінено  на «задовільно».

Річний план за 2022/2023 навчальний рік був реальним, дозволив досягти поставлених цілей. Проте, в організації освітнього процесу можна виділити такі проблемні питання:

– підтримка психологічного комфорту у закладі та забезпечення емоційного благополуччя всіх учасників освітнього процесу в умовах військового стану;

– виховання патріотичних почуттів у дошкільнят;

– формування критичного та креативного мислення у дошкільнят, вміння комунікувати в командній діяльності.