- Нормативно-правове забезпечення інклюзивної освіти
- Конвенція ООН «Про права інвалідів»
- Конституція України
- Закони України «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»
- Постанова КМУ «Про затвердження порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах» від 15.08.2011 №872
- Постанова КМУ від 12.03.2003 №305 «Про затвердження Положення про дошкільний навальний заклад» (із змінами)
- Лист МОН молоді та спорту № 1/9-1 від 02.01.13 року «Про визначення завдань працівників психологічної служби системи освіти в умовах інклюзивного навчання»
- Про організаційно-методичні засади забезпечення права на освіту дітям з особливими освітніми потребами від 08.08.13 № 1/9-539 МОН України
- Інструктивно-методичний лист МОН України «Організація інклюзивного навчання у загальноосвівтніх навчальних закладах» від 18.05.2012 №1/9-384
- Методичний лист МОН України «Психологічний і соціальний супровід дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання»
- Лист МОН України від 12.10.2015 №1/9-487 «Щодо організації діяльності інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах».
- Наказ МОН України від 01.10.2010 №912 «Про затвердження Концепції розвитку інклюзивного навчання»
- Наказ МОН України від 14.06.2013 №768 «Про затвердження плану заходів, щодо забезпечення права на освіту дітей з особливими освітніми потребами, у тому числі дітей-інвалідів».
- Наказ МОН України від 04.06.2013 №680 «Про організацію діяльності психолого-медико-педагогічних конкультацій»
- Наказ МОН України від 06.02.2015 №104/52 «Про затвердження Порядку комплектування інклюзивних груп в дошкільних навчальних закладах»
- Лист МОН України від25.06.2020 №1/9-348 “Щодо створення інклюзивного освітнього середовища в закладах дошкільної освіти”
- Лист МОН України від 05.08.2019 “Методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти в 2019/2020 н.р.”
8 ПРИНЦИПІВ ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ:
1.Цінність дитини не залежить від його здібностей і досягнень.
2.Кожна дитина здатна відчувати і думати.
3.Кожна дитина має право на спілкування і на те, щоб бути почутим.
4.Всі діти потребують одне одного.
5.Справжню освіту можна здійснювати тільки в контексті реальних взаємин.
6.Всі діти мають потребу в підтримці і дружбі однолітків.
7.Для всіх дітей досягнення прогресу буде в тому, що вони можуть зробити, ніж в тому, що не можуть.
8.Різноманітність підсилює всі сторони дитини.
Інклюзивне навчання у нашому закладі “Веселка” впровадили три роки тому.У 2021-2022 навчальному році тут виховується одна дитина з особливими освітніми потребами. Вона займається у загальній групі за звичним розкладом занять. Заклад складає індивідуальну програму розвитку дитини. Додатково із таким вихованцем працює асистент вихователя.
Дітей до інклюзивної групи приймає керівник дошкільного закладу протягом календарного року.
Підстави для прийняття:
- заява батьків або осіб, які їх замінюють;
- свідоцтво про народження;
- медична довідка про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти;
- довідка дільничного лікаря про сприятливе епідеміологічне оточення;
- висновок психолого-медико-педагогічної консультації ІРЦ.
“Поважаймо таємниці і відхилення тяжкої праці росту!
Поважаймо кожну мить і день сьогоднішній!
Як дитина зуміє жити далі, якщо ми не даємо жити їй
сьогодні свідомим, відповідальним життям?”
Януш Корчак
Упровадження інклюзивної освіти є важливим чинником розвитку суспільства, адже воно передбачає навчання всіх без винятку дітей у загальноосвітніх навчальних закладах, створення умов пристосування освітнього процесу до особливих потреб дитини.
Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами, зокрема дитини з особливостями психофізичного розвитку, в умовах загальноосвітнього закладу.
Інклюзивне навчання забезпечує доступ до освіти дітей з особливими потребами у загальноосвітніх закладах за рахунок застосування освітніх методів , що враховують індивідуальні особливості таких дітей. В основу інклюзивної освіти покладена ідеологія, яка виключає будь-яку дискримінацію дітей; забезпечує рівноцінне ставлення до всіх людей, але створює спеціальні умови для дітей з особливими потребами. Отримані поза соціумом знання і вміння не могли допомогти дітям з особливими освітніми потребами цілковито адаптуватися в суспільстві, підготуватися до подолання неминучих життєвих труднощів, а, отже, реалізуватися в повній мірі як рівноправні і повноцінні члени суспільства. В інклюзивних групах діти з особливими потребами включені в освітній процес. Вони осягають основи незалежного життя, засвоюють нові форми поведінки, спілкування, взаємодії, вчаться виявляти активність, ініціативу, свідомо робити вибір, досягати згоди у розв’язанні проблем, приймати самостійні рішення.
Інклюзія є соціальною концепцією, яка передбачає розуміння мети – гуманізація суспільних відносин і прийняття прав осіб з обмеженими можливостями на якісну та доступну освіту. Інклюзія в освіті – це ступінь інклюзії в суспільстві, одна з гуманітарних ідей його розвитку.
Концепція інклюзивної освіти відображає одну з головних демократичних ідей – усі діти є цінними й активними членами суспільства. Навчання в інклюзивних освітніх закладах є корисним, як для дітей з особливими освітніми потребами, так і для дітей з нормальним рівнем розвитку, членів суспільства в цілому. Інклюзивна освіта передбачає створення освітнього середовища, яке б відповідало потребам і можливостям кожної дитини, незалежно від особливостей її психофізичного розвитку.
Основна ідея інклюзивної освіти – від інтегрування у дошкільному закладі до інтегрування у суспільство. Спільна діяльність має не лише гарантувати право дитини з порушеннями психофізичного розвитку не бути ізольованою від інших, а й забезпечити їй можливість відвідувати ту групу, яку б вона відвідувала, коли б була здоровою.
Одним із аспектів інклюзивної освіти є забезпечення ефективності навчання дітей з особливостями психофізичного розвитку в освітньому закладі. Увага зосереджується на соціалізації дітей цієї категорії та розвитку особистості. Діти з особливими потребами стають частиною нашого життя, вони включаються в загальноосвітні заклади, оточення, спільноти. До них ми ставимося як до рівних і як таких,що заслуговують на повагу і сприйняття їх такими, якими вони є. Це те право, яким всі ми користуємось як члени суспільства.Ключовою фігурою в умовах запровадження ідей інклюзивної освіти є вихователь і асистент вихователя. Ефективність освітнього процесу значною мірою буде залежати від його здатності адаптуватися до нових вимог навчання та виховання, від можливості та бажання зробити свій внесок у здійснення психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами. Особливу роль у готовності педагога до інклюзивної освіти відіграють його професійні та психологічні якості.
-
План роботи з організації інклюзивного навчання на 2023-2024 н. р.
в комунальному закладі
“Дошкільний навчальний заклад № 51 Вінницької міської ради”
№ Зміст роботи Термін проведення Відповідальні 1 Опрацювання нормативно-правових документів з питань інклюзивної освіти:
Закон України «Про освіту», «Про дошкільну освіту»;
Постанова КМУ №545 від 12.07.2015р. «Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр»;
Наказ МОН України від 06.02.2015 р. №104/52 «Про затвердження порядку комплектування інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах»;
Наказ МОН України від 08.06.2018р. №609 «Про затвердження Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти»;
Лист МОН від 25.06.2020 “Щодо створення інклюзивного освітнього середовища у ЗДО»
Лист МОНУ «Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти під час карантину»
Лист МОНУ щодо створення освітнього інклюзивного середовища в закладі дошкільної освіти від 24.06.2020
Протягом року Завідувач ЗДО Людмила Цабак, вихователь-методист Ольга Заприлюк 2 Оновити банк даних закладу про дітей з особливими освітніми потребами та дітей з інвалідністю. Вересень Завідувач ЗДО Людмила Цабак, вихователь-методист Ольга Заприлюк 3 Ознайомлення з нормативно-правовою базою з організації інклюзивної освіти на веб-сайті закладу. «Інклюзія» Вересень Вихователь-методист Ольга Заприлюк 4 Батьківський порадник «Психологічна допомога батькам дітей з особливими освітніми потребами» Січень-березень Практичний психолог 5 Доповнення інформаційного дайджесту «Індекс інклюзії» Жовтень Вихователь-методист Ольга Заприлюк 6 Методичний міст «Основні завдання соціально-психологічної служби в роботі з дітьми з особливими потребами». Зустріч з спеціалістами ІРПЦ Жовтень Вихователь-методист Ольга Заприлюк 7 Консультація для педагогів «Створення безбар’єрного середовища в навчанні дітей» Листопад Вихователь-методист Ольга Заприлюк 8 Проблемний стіл «Навчання і розвиток дітей з розладами аутистичного спектру» Грудень Вихователь-методист Ольга Заприлюк 9 Проблемна бесіда «Адаптація в середовище дітей з особливими освітніми потребами» Січень Вихователь-методист
Ольга Заприлюк
10 Синтез думок «Вдосконалення моторики (рухливі ігри, вправи, використання спортивного обладнання, маніпулювання предметами)» Березень Вихователь-методист Ольга Заприлюк, вчитель-реабілітолог Ольга Чорна 11 Година спілкування «Використання засобів мистецтва для розвитку особистості» Жовтень Вихователь-методист Ольга Заприлюк,
Музичні керівники
12 Квест «Як створити інклюзивне освітнє середовище: вивчаємо документ МОНУ за 5 хвилин» Січень Вихователь-методист Ольга Заприлюк 13 Психолого-педагогічна вітальня (тренінги):
Формуємо батьківську команду в інклюзивній групі. (семінар-практикум)
Трикутник психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП (створення інтелектуальної карти)
Вересень-травень Вихователь-методист Ольга Заприлюк 14 Поради спеціаліста «Дотримання режиму дня та режиму прогулянок. Денний сон.» Лютий Сестра медична старша 15 Бюро педагогічних знахідок «Поділись надбаннями» Травень Вихователі інклюзивних груп, асистенти вихователів -
КОМАНДНА РОБОТА . засідання команди супроводу дітей з ООП,